İstanbul Barajlarında Sevindiren Görüntü
İstanbul barajları, Ocak ve Şubat aylarında gelen yağışlarla adeta taşma seviyesine geldi.
Tarih: 23.2.2022 11:39:38

İklim değişikliği, dünyanın birçok yerinde artan su kıtlığına ve kuraklığa neden oluyor. Türkiye ise bunu en derinden yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle son iki yılda yaşananlara baktığımızda durumun hiç de iyiye gitmediği gözle görülüyor.

Örneğin 2020´de Meteoroloji  Genel Müdürlüğü´nün ortaya koyduğu haritada, Türkiye Aralık 2020´yi ‘Şiddetli Kuratlık  ´ riskiyle karşıladı. Ülkemizin batısı, ortası ve Doğu Anadolu Bölgesi ‘acil durum´ gerektirecek şekilde kış mevsimini, şiddetli kuraklıkla geçirdi. Tablo 2021´de de değişmedi.

Türkiye´nin doğusu, Ege´nin güneyi ve Akdeniz, olağanüstü kurak günler yaşadı. Zaten Ege ve Akdeniz´de yaşadığımız orman yangınları ile bu durumu, en derinden ve sarsıcı bir şekilde hissettik. Kurak geçen 2020-2021 yıllarında doğal olarak barajlardaki su seviyesi de önemli ölçüde düştü ve büyük bir su sorununu ortaya çıkardı.

Birçok barajımızda su seviyesi ortalamaların oldukça altına indi. Barajlardaki bu sorun ise en çok İstanbul´u etkiledi ve ‘Su kıtlığı yaşanır mı?´ korkusunu gündeme getirdi. Hatta İstanbul´da son 10-20 yıla kıyasla yağışlar bir türlü yüksek düzeyde gelmedi ve aksine her yıl giderek daha da azaldı.

2022, İSTANBUL BARAJLARININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ AMA YETERLİ Mİ?

Fakat 2022´de işler biraz olsun tersine dönmüşe benziyor. Ocak ayında başlayan kar yağışı ve yağmur tüm yurdu etkisi altına aldı. Doğal olarak bu durum İstanbul´un barajlarının da yüzünü güldürdü. Trakya´nın Istranca Dağları´ndan İstanbul´a su taşıyan en önemli barajlardan, Kırklareli´nin Vize ilçesi Aksicim Köyü yakınlarındaki Kazandere ile Pabuçdere barajları, bölgedeki yağmur ve karlar ile doldu. Hatta taşma tehlikesi yaşadı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi´nin resmi internet sitesi verilerine göre, geçen yılın Ekim ayında yüzde 8,02´ye düşen Kazandere´nin doluluk oranı, şimdilerde yüzde 95,51´e, 3,19 olan Pabuçdere´nin doluluk oranı ise yüzde 95,83´e yükseldi.

İstanbul´a su sağlayan Istrancalar Barajı´nın 22,34 olan doluluk oranı da 84,63´e çıktı. Şehirdeki 10 barajın ortalama doluluk oranı da yüzde 80,37 olarak ölçülerek, yüzlerde biraz olsun tebessüme neden oldu.


‘SEVİNDİRİCİ BİR DURUM AMA YÜZDE 80 DOLULUK YETERLİ OLMAYABİLİR´

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğum İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Deniz ve İçsu Kaynakları Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meriç Albay “İstanbul içme suyu barajlarının Şubat ayı ortasında yüzde 80 doluluk seviyesinde bulunması sevindirici bir durum” dedi ama yeterli olmadığının da altını çizdi:

“Bu yıl Ocak ve Şubat ortasına kadar mevsim normallerine yakın yağış alınması nedeniyle barajların yüzde 80 doluluk oranlarına ulaştığını söyleyebiliriz. Son 10 yılda barajlardaki ortalama su bütçeleri düşünüldüğünde rahatlamanın mümkün olmadığını, Şubat ayına yüzde 80 doluluk miktarıyla girilse bile havzanın yıl içinde ortalama seviyede yağış almaması durumunda ertesi yıl, doluluk seviyelerinin kritik seviyelere düştüğü görüldü. Yani suyun tasarruf edilmesi ve bilinçli kullanımı her zaman büyük önem taşıyor.”

‘NEFES ALDIRAN SÜRECE GİRDİK AMA BUHARLAŞMA YOLUYLA DA KAYBETTİĞİMİZ SU ARTIYOR´

Boğaziçi Üniversitesi Su Yönetimi Uzmanı Dr. Akgün İlhan da “Nefes aldıran bir sürece girdik ama bu, bir daha kurak dönem olmayacak anlamına gelmiyor” diyerek, oldukça önemli uyarılarda bulundu:

- Aslında kurak dönemlerin sonunda yağışların yükselmesi beklenen bir şeydir ama bu durum maalesef uzun sürmez. İstanbul´da yaşanan 1989-1990, 1993-1994, 1999-2000, 2007-2008, 2013-2014 ve 2019-2021 kurak dönemleri gösteriyor ki bir iki senenin yağışlı geçmesi, kuraklığın bittiği anlamına gelmiyor. Üstelik iklim afetleri, suyu toplama, depolama, dağıtma gibi faaliyetlerimizi de olumsuz etkiliyor.

 

- Örneğin aşırı yağışları bırakın, ortalama şiddette bir yağmur yağdığında bile İstanbul´un giderek betonlaşması ve yeşil alanlarını kaybetmesi dolayısıyla su havzalarında yeterince su toplanamıyor.

- Bu yoğun yapılaşma aynı zamanda sellere de neden olup, su altyapılarına zarar verebiliyor veya kanalizasyon sistemini tıkayabiliyor. Kurak dönemlerde ve sıcak dalgası yaşanan günlerde ise barajlarımızdan buharlaşma yoluyla kaybettiğimiz su arttığı için depoladığımız suyun bir kısmını da kaybediyoruz.

EN AZ 7 AYLIK SU STOĞU VAR AMA...´

Yüzde 80 seviyeleri şimdilik iyi görünse de yine de yaz ve sonbahar dönemlerini belirleyecek olan bahar yağışları… Eğer bahar döneminde beklenen yağmurlar gelmezse, yaz aylarına yüzde kaç doluluk oranıyla girersek yazı rahat bir şekilde çıkarabiliriz?

Prof. Dr. Meriç Albay, “Nisan sonunda barajlarda ortalama doluluk oranı yüzde 80 olması durumunda yaz ayları; hatta sonbahar aylarında içme suyu sorunu yaşanmaz” dedi ve ekledi:

“Şu anda barajlarda yaklaşık 700 milyon metreküp su bulunuyor. İstanbul da günde ortalama 3 milyon metreküp su kullanıldığı düşünülürse en az 7 aylık su stokunun olduğu görülür. Fakat bu durum İstanbul´u rahatlatmamalı, yağış olmaması durumunda bir sonraki yıl büyük sorunlar ile karşılaşılabileceği unutulmamalı.”

 


MELEN HAVZASI´NDAN SU TRANSFERİ DURDURULDU
‘Ne ‘Melen Sistemi´ ne de gelecekte inşa edilmesi planlanan barajlar şehre yetmez´

İstanbul´un günlük içme ve kullanma suyu ihtiyacı ortalama 3 milyon 200 bin metreküp. Bu ihtiyacın önemli bir miktarı ise şehrin barajları dışında Melen Havzası´ndan karşılanıyor. Ocak ve Şubat döneminde yağışlar fazla olunca ve bazı barajlarda taşma tehlikesi gündeme gelince Melen´den su transferi şimdilik durduruldu. Peki bu durum Melen´e biraz olsun nefes aldırır mı? Ya da Melen şehrin su yüküne ne kadar daha destek olabilir?

Melen için “Şu anda ve gelecek yıllarda İstanbul´un içme suyu ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer tutuyor” diyen Prof. Dr. Meriç Albay, “Melen Barajı hazır olmamasına rağmen İstanbul´un içme suyu ihtiyacının yaklaşık yüzde 50´si Melen´den sağlanıyor. Bu nedenle gelecek yıllarda da Melen Çayı İstanbul´un içme suyu ihtiyacını sağlayacak ana kaynak olarak gösterilecek” dedi ve yine de kuraklığa yenilebilir uyarısında bulundu:

“Ülkemizin gelecek yıllarda iklim değişimi gibi önemli bir sorunla daha fazla yüzleşecek olması endişe yaratıcı bir durum. Uzun süreli kuraklık sorununun yaşanması halinde akarsuyun debisinin kayda değer oranda düşmesi beklenmesi gereken bir süreç. Bu yüzden ülkemizin İstanbul gibi büyük bir metropolünün içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmını bir kaynaktan sağlanması gelecek yıllarda önemli sorunların ortaya çıkmasına yol açacak. Bir su bilimci olarak bu durum beni de oldukça korkutuyor.”

 

“Ne Büyük Melen Sistemi ne de gelecekte inşa edilmesi planlanan Sungurlu ve İsaköy gibi başka barajlar ve sutaşıma sistemleri bize yetemez” diyen Dr. Akgün İlhan ise konuyu şu şekilde özetledi:

- Her yeni barajın su altyapısının ve tesisin yerel yönetimler için ek maliyet olduğu unutulmamalı. Bu maliyetler ister istemez su faturalarına yansımak zorunda. Aksi takdirde su hizmetlerinin devamı sağlanamaz. Bu durumda içme kullanma suyu artan bir hızla pahalanır ve suya ekonomik erişimde sorunlar ortaya çıkar.

- Su desteğini bize verecek en sürdürülebilir ve emin destek, başka bir baraj değil. Su kullanımımızda tasarrufa neden olacak davranış değişiklikleri… Yani gri suyun yerinde ve yeniden kullanımı ve yağmur suyu hasadı gibi… Yani, artık tek çare, su talebini küçülterek su arzını büyütmek.

Su kıtlığına karşı tuzlu su arıtma seçeneği de bazen gündeme geliyor. Özellikle Desalinasyon (Suda mevcut tuzu, mineralleri ve diğer maddeleri gidererek; içme, sulama, kullanma amaçlı su elde edilmesi) tesisleri de çare olarak seçenekler arasında duruyor. Ama bunun uzun vadede ne gibi zararları olabilir, nasıl sorunlar doğurabilir?

Prof. Dr. Meriç Albay, “Uzun yıllardan beri Singapur, Malezya, İspanya ve İsrail de deniz suyu arıtılarak tatlı su ihtiyacı karşılanmaya çalışılıyor” dedi ve İstanbul özelinde şu bilgileri paylaştı:

- Tuzlu sudan tatlı su elde edilmesinin su krizinden kurtulmak için en ideal çözüm olarak takdim ediliyor. Fakat tuzlu suyu arıtırken nehir ve göllerdeki suyu arıtmaktan çok, daha fazla enerji tüketildiği de unutulmamalı.

- Tuzlu su arıtımında tatlı suların arıtımına göre üç kat daha fazla karbondioksit üretildiği de akılda tutulmalı. Hem arıtım sürecinde ortaya çıkan büyük tuz kütlelerin tekrar denize iade edilmesi sürecinde ekosisteme vereceği potansiyel zarar, hem tüketicinin birim miktardaki suya ödeyeceği ücretin yüksekliği, hem de yüksek enerji tüketimi nedeniyle denizden su arıtımı konusu çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli. İstanbul özelinde ise Marmara Denizi´nin su kalitesi düşünüldüğünde bu yöntemin başka sıkıntılar yaratacağı da unutulmamalı.

‘AYAĞIMIZI SUYUMUZA GÖRE UZATMALIYIZ´

 

Dr. Akgün İlhan ise “Ayağımızı suyumuza göre uzatmalıyız” diyerek, desalinasyon tesislerinden önce üzerinde durulup doğru adımlar atılması gereken durumun nüfus olduğunun altını çizdi:

“Türkiye´nin kentleşme ve nüfus politikaları, nüfusun büyük çoğunluğunun İstanbul başta olmak üzere birkaç büyük şehirde toplanmasının önüne geçecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Bu kolay değil ama artık bıçak kemiğe dayandı da kesiyor. Bu kadar nüfusa ve yapılaşmaya ne su ve iklim ne de toprak dayanabilir. İş, eğitim ve sağlık gibi temel alanlarda eşit olanaklar diğer kentler ve kırsal alanlar için de sağlanabilse, İstanbul´un nüfusu böyle sürdürülemez şekilde artmayacaktır”

Dr. İlhan´ın nüfus detayına katılan Prof. Dr. Albay ise “2021 yılında sadece İstanbul´un nüfusu yaklaşık 400 bin kişi arttı. Bir kişinin çeşitli ihtiyaçlar için günde 200 litre su tükettiği düşünülürse yılda yaklaşık 75 milyon litre daha fazla tüketileceği anlamına gelir. Bu durum sürdürülebilir değildir” dedi ve konuyu şu şekilde özetledi:

- Bireylerin yapacağı tasarruf kadar kamunun ve özel sektörün su tüketimini azaltacak önlemler alması büyük önem taşıyor. Örneğin 2000´li yıllarda kabul edilebilir nüfus artışıyla büyüyen Paris´in  kişi başına düşen su tüketimini azalttığı biliniyor. İstanbul´un hızlı nüfus artışı ile büyümesi ise bütün planlamaların önüne geçecektir.

- Bu konuda şehir plancıları, harita mühendisleri, mimarlar, su bilimciler, çevre mühendisleri, sosyologlar, ilgili STK´lar ve bakanlıklar ile özel sektör bir araya gelmeli ve şehrin daha rasyonel büyümesi için planlar yapmalı.

- Su kalitesi ve yönetimi üzerine çalışan bir uzman olarak sadece İstanbul için değil ülkemiz su kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle ülkemizin birçok bölgesi için büyük endişe taşıyorum. Su yönetiminde yeni bir yaklaşımlara ihtiyacımızın olduğuna inanıyorum.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kadıköy´de Atıksız Dükkan´ın ikincisi açılıyor
Kadıköy´de Atıksız Dükkan´ın ikincisi açılıyor
Kadıköy Belediyesi, Atıksız Yaşam Hareketi´ni büyütmeye devam ediyor.
İstanbul´da Zehir Tacirlerine Şafak Operasyonu:
İstanbul´da Zehir Tacirlerine Şafak Operasyonu:
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Maltepe, Esenler, Tuzla, Bahçelievler, Bağcılar ve Güngören ilçelerinde 48 şüpheliye yönelik yapılan operasyonda 42 adrese operasyon düzenlendi.
Cüneyt Arkın Hayatını Kaybetti
Cüneyt Arkın Hayatını Kaybetti
Türk sinemasının usta ismi Cüneyt Arkın, 85 yaşında hayatını kaybetti.
İstanbul´da Kurbanlık Alanları Hazırlanıyor
İstanbul´da Kurbanlık Alanları Hazırlanıyor
Kurban Bayramı´na 17 gün kala İstanbul´da farklı ilçelerde kurban kesim ve satış alanları için çadırlar kurulmaya başlandı. Başakşehir ve Bahçelievler´de kurulan kurban çadırları inşasının son durumu havadan görüntülendi.
İstanbul Boğazı´nda Kartpostallık Görüntü
İstanbul Boğazı´nda Kartpostallık Görüntü
İstanbul Boğazı´nın turkuaza bürünmüş hali havadan çekilen görüntülerle kartpostallık manzaralar ortaya çıkarttı.
 Yenikapı´da Metrodaki Arıza İsyan Ettirdi
Yenikapı´da Metrodaki Arıza İsyan Ettirdi
M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı´ndaki teknik bir arıza nedeniyle seferlerde aksaklık yaşanırken, duraklarda yoğunluk oluştu. Meydana gelen arıza uzun süre giderilemeyince yoğunluğa isyan eden vatandaş, “Virüsten yeni çıktık ama bu şartlar altında burada daha büyük bir sıkıntı olabilir” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Karne Dağıtım Töreni´nde
Cumhurbaşkanı Erdoğan Karne Dağıtım Töreni´nde
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021-2022 Karne Dağıtım Töreni´nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ´´Bugünün çocukları, yarınlarımızı inşa edecek. Bu yüzden 20 yıldır durmadan eğitim deyip, bu alana oldukça önem veriyoruz. Eğitim-öğretime harcanan her kuruşun Türkiye´nin geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunu biliyoruz. Aslan payını her daim eğitime tahsis ettik´´ dedi.
Üsküdar´da Zabitalar Arası Otopark Kavgası
Üsküdar´da Zabitalar Arası Otopark Kavgası
Mülkiyeti Üsküdar Belediyesi´ne ait olan otoparkta hak iddia eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, alana gönderdiği çok sayıda zabıta ekibiyle otoparkı farklı proje alanı olarak kullanacağı gerekçesiyle boşalttı.
Çamlıca Camii´nde Süper Ay´ın Muhteşem Görüntüsü
Çamlıca Camii´nde Süper Ay´ın Muhteşem Görüntüsü
Ay´ın Dünya´ya en yakın konuma gelmesiyle ortaya çıkan Süper Ay, İstanbul´da kartpostallık görüntüler oluşturdu.
Kadıköy´de, Kargalar Kaldırımdakilere Saldırdı!
Kadıköy´de, Kargalar Kaldırımdakilere Saldırdı!
Kadıköy´de ağaçtaki yavru kargaları korumaya çalışan kargalar korku dolu anlar yaşattı. Kaldırımda yürüyenlere saldıran kargaların o anlar saniye saniye kameralara yansıdı.
Kanal İstanbul Projesi´nin ilk köprüsü yükseliyor
Kanal İstanbul Projesi´nin ilk köprüsü yükseliyor
Kanal İstanbul projesindeki 6 köprüden ilki olan Sazlıdere Köprüsü´nün ayakları yükselmeye başladı. Başakşehir, Kayaşehir ve Bahçeşehir arasındaki ulaşımı sağlayacak Sazlıdere Köprüsü´nün güzergahı havadan çekilen görüntülerle ortaya çıktı
Şair ve Yazar Mevlana İdris Zengin son yolculuğuna uğurlandı
Şair ve Yazar Mevlana İdris Zengin son yolculuğuna uğurlandı
Geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu hayatını kaybeden şair ve yazar Mevlana İdris Zengin, Eyüpsultan Camii´nde kılınan cenaze namazının ardından Mihrişah Valide Sultan Haziresi´nde toprağa verildi.
Ümraniye´de İETT otobüsünün çarptığı temizlik işçisi hayatını kaybetti
Ümraniye´de İETT otobüsünün çarptığı temizlik işçisi hayatını kaybetti
İstanbul Ümraniye´de sabah saatlerinde İETT otobüsünün çarpması sonucu ağır yaralanan temizlik işçisi hayatını kaybetti.
Ataşehir´de İETT otobüsünde kadınların gizli fotoğrafını çeken şahıs yakalandı
Ataşehir´de İETT otobüsünde kadınların gizli fotoğrafını çeken şahıs yakalandı
Ataşehir´de İETT otobüsünde kadın yolcunun fotoğrafını çektiği iddia edilen şahıs, otobüsteki yolcular tarafından fark edilmiş yolcuların tepkisi sonrası fotoğrafı çeken şahıs kendini ´´Kaçmam. Mühendisim ben, 2 çocuk babasıyım. Özür dilerim´´ sözleriyle savunmuştu. Polis ekiplerinin çalışmaları sonucu şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.
ERDEMLİ GENÇLİK DERNEĞİ YENİ YÖNETİM İLK TOPLANTISINI YAPTI
ERDEMLİ GENÇLİK DERNEĞİ YENİ YÖNETİM İLK TOPLANTISINI YAPTI
Türkiye Erdemli Gençlik Derneği yaptığı Olağan Kongresinden sonra ilk yönetim toplantısını yaparak, önümüzdeki eğitim yılı için yol haritasını belirledi.
İhracatta Yeni Rekor
İhracatta Yeni Rekor
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mayıs ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi´nde basın toplantısı düzenledi. Bakan Muş, Mayıs ayında ihracatın yüzde 15.2 oranında artışla 19 milyar dolara çıktığını söyledi.
AYGAD Güneydoğu Kültür Gezisi Başladı
AYGAD Güneydoğu Kültür Gezisi Başladı
Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) tarafından Doğu ve Güneydoğu Bölgesi illerine yönelik düzenlenen bir haftalık kültür gezisi başladı. Gezide sırasıyla Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin illerindeki tarihi ve turistik mekânlar gezilecek.
Takip Ettikleri Otomobili Kadıköy´de Kurşunladılar: 1 Yaralı
Takip Ettikleri Otomobili Kadıköy´de Kurşunladılar: 1 Yaralı
İstanbul´da Kapalıçarşı´da otomobile binerek yola çıkan 4 kişi, bir grup tarafından takip edildiklerinden habersiz bir şekilde Kadıköy´e geldi.
Ümraniye´de , Önüne gelene bıçak çekip intihara kalkıştı
Ümraniye´de , Önüne gelene bıçak çekip intihara kalkıştı
Ümraniye´de bir şahıs, elindeki bıçakla cadde ortasına gelerek intihar girişiminde bulundu.
Ağız ve diş sağlığı sektörünün kalbi İstanbul´da atıyor
Ağız ve diş sağlığı sektörünün kalbi İstanbul´da atıyor
Ağız ve diş sağlığı sektörü, İstanbul´da 80 ülkeden yaklaşık 9 bin yabancı alıcıyı ağırlıyor.
Üsküdar´da fideler toprakla buluştu
Üsküdar´da fideler toprakla buluştu
Üsküdar´da, bahar mevsiminin iyice hissedilmeye başladığı bugünlerde Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen etkinlik ile sebze fideleri toprakla buluşturuldu.
İstanbul´un fethi” konulu eserin önü İBB tarafından kapatıldı
İstanbul´un fethi” konulu eserin önü İBB tarafından kapatıldı
Taksim metrosunda 23 yıldır bulunan “İstanbul´un fethi” konulu tabloların önü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kapatıldı.
Kadıköy´de Metruk Bina Çöktü
Kadıköy´de Metruk Bina Çöktü
Kadıköy´de metruk bir binanın yıkımı esnasında duvarın çökmesi sonucu 3 araç hasar aldı.
 Yılın En İyi Saç Ekim Merkezi EMPHAİR´ Seçildi
Yılın En İyi Saç Ekim Merkezi EMPHAİR´ Seçildi
Bu yıl 6.´sı düzenlenen Türkiye Altın Marka Ödülleri´nde yapılan halk oylamasında, EMPHAİR´e “Yılın En İyi Saç Ekimi Merkezi” ödülüne layık görüldü.
Maltepe Belediyesi´ne rüşvet operasyonu!
Maltepe Belediyesi´ne rüşvet operasyonu!
Maltepe Belediyesinin üst yönetiminde görevli kişiler ile zabıta personelinin de aralarında yer aldığı 10´u kamu görevlisi toplam 18 şüpheliye ´örgütlü olarak rüşvet almak, vermek´ ´aracılık etmek´ ve ´resmi belgede sahtecilik´ suçlarından operasyon düzenlendi.
İstanbul İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı
İstanbul İçin Kuvvetli Yağış Uyarısı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Yağışın yarın öğle saatlerinden itibaren etkili olmasının beklendiği belirtildi.
İETT Gecikmeleri İsyan Ettirdi
İETT Gecikmeleri İsyan Ettirdi
Kadıköy Uzunçayır otobüs durağında uzun süredir beklediğini belirten vatandaşlar yolu araç geçişine kapattı. Olay yerine güvenlik amacıyla polis ekipleri sevk edildi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´ndan 19 Mayıs Açıklaması
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´ndan 19 Mayıs Açıklaması
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: "Marmaray, Başkentray ve İZBAN trenlerimiz 19 Mayıs´ta saat 00.00´dan 23.59´a kadar ücretsiz hizmet verecektir."
İstanbul´da Ne Kadar Yabancı Uyruklu Var
İstanbul´da Ne Kadar Yabancı Uyruklu Var
İstanbul Valiliği, kentte 1 milyon 305 bin 307 yabancının yasal olarak ikamet ettiğini duyurdu. Bunun 542 binini Suriyeliler oluşturuyor. Açıklamada geçen yıl 23 bin kişinin İstanbul´dan sınır dışı edildiği belirtildi.
İşte il il bayram namazı saatleri
İşte il il bayram namazı saatleri
Ramazan Bayram namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından duyuruldu
2 Kilometre Uzunluğunda İftar Sofrası
2 Kilometre Uzunluğunda İftar Sofrası
Üsküdar Belediyesi 80 bin kişilik iftar organizasyonu düzenledi.
İçişleri Bakanlığı´ndan Maske Genelgesi
İçişleri Bakanlığı´ndan Maske Genelgesi
İçişleri Bakanlığı "Kapalı Alanlarda Maske Kullanımı”na ilişkin genelge yayınladı.
Kadir Gecesi Hikmeti Ve Nasıl İbadet Edilir
Kadir Gecesi Hikmeti Ve Nasıl İbadet Edilir
Ramazanın 27. gecesine denk gelen ve Kur´an-ı Kerim´de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi yarın idrak edilecek. Kadir gecesi İslam alemi için büyük öneme sahip bir gecedir
Müsilaj İçin Acil Denize Açıldı
Müsilaj İçin Acil Denize Açıldı
Marmara Denizi´nde deniz salyası olarak adlandırılan müsilajın tekrar ortaya çıkmasıyla İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü´nde görevli bilim insanları araştırma gemisi R/V Alemdar II ile denize açıldı.
Avrupa´nın En Çok Gökdeleni Olan Şehir ; İstanbul
Avrupa´nın En Çok Gökdeleni Olan Şehir ; İstanbul
Hızla büyümeye devam eden mega kent İstanbul artan nüfusuyla birlikte daha fazla gökdelene ev sahipliği yapıyor.
BUBFA Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz´ı Unutmadı
BUBFA Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz´ı Unutmadı
Burhaniye uygulamalı Bilimler Fakültesi´nde (BUBFA) İstanbul Adalet Sarayı´ndaki makam odasında görevi başında şehit edilen Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz´ın adının verildiği konferans salonunun açılışı gerçekleştirildi.
Mimar Sinan´ın Şifrelerini Çözdü
Mimar Sinan´ın Şifrelerini Çözdü
Mimar Sinan üzerine araştırmalar yapan Türk Mimârîsi Araştırma Merkezi´nden Yüksek Mimar Mehmet Emin Yılmaz, Macaristan´da sürdürdüğü çalışmalarda önemli bir bilgiye eriştiğini açıkladı.
Çöp Toplayıcılara Mesleki Statü
Çöp Toplayıcılara Mesleki Statü
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sokak atık toplayıcılarının çalışma koşullarına ilişkin, "Çekçekleriyle dünyanın hem yükünü hem geleceğini omuzlarında taşıyan kardeşlerimizin, daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Daha sağlıklı koşullarda işinizi yapmanız için sizin mesleki statünüzü ve itibarınızı artırmak için gerekli olan her şeyi düşünüyoruz. Çok yakında da uygulamaya geçiyoruz" dedi.
Dolandırıcılıkta Yeni Yöntem
Dolandırıcılıkta Yeni Yöntem
Dolandırıcıların yeni yöntemiyle ilgili konuşan Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Merkez Tüketici Adaleti Komisyonu Başkanı Av. Hayri Eryılmaz, “Telefonlara gelen icra borcu mesajlarına dikkat edilmeli" dedi.
Ataşehir´de İBB Ekipleri  Güpegündüz Ağaçları Söktü!
Ataşehir´de İBB Ekipleri Güpegündüz Ağaçları Söktü!
Ataşehir´de cadde ortasında bulunan onlarca ağaç, İBB ekiplerince söküldü. Ağaçların sökülerek kamyonete yüklendiği anlar ve kesim yapılan alan havadan görüntülendi.
İSKİ´den Suya Zam
İSKİ´den Suya Zam
İstanbul´da İSKİ´nin zam talebi kabul edildi. Buna göre, konutta kullanılan suyun birim fiyatı yüzde 29´luk artışla, 5,56 liradan 8,33 liraya yükseltildi.
Tuzla Belediyesi´nden İftar Saatinde Yolda Olan İstanbullulara İftarlık
Tuzla Belediyesi´nden İftar Saatinde Yolda Olan İstanbullulara İftarlık
Tuzla Belediyesi, iftar saatinde yolda olan vatandaşların iftariyeliklerini Kral FM aracılığıyla dağıtmaya başladı.
 Kadıköy´de Çalışma Belgesi Olmayan Taksiciyi Polis Affetmedi
Kadıköy´de Çalışma Belgesi Olmayan Taksiciyi Polis Affetmedi
Kadıköy´de polis ekipleri ticari taksilere yönelik denetim gerçekleştirdi.
İstanbul´da Toplu Ulaşıma Zam
İstanbul´da Toplu Ulaşıma Zam
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında, elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yüzde 40´lık zam yapıldı.
ERDEMLİ GENÇLİK TANITIM GECESİ´NE BÜYÜK İLGİ
ERDEMLİ GENÇLİK TANITIM GECESİ´NE BÜYÜK İLGİ
Kısa bir süre önce kurulan ve yaptığı etkinliklerle adını duyuran Erdemli Gençlik Eğitim Kültür, Sanat Derneği Üsküdar´da düzenlediği tanıtım programı büyük bir ilgi gördü.
 İstanbul Valisi Yerlikaya, “Kaçak Ev Yapmak Kimsenin Aklından Geçmesin”
İstanbul Valisi Yerlikaya, “Kaçak Ev Yapmak Kimsenin Aklından Geçmesin”
AFAD İstanbul ve İTÜ Afet Yönetim Enstitüsü koordinasyonunda hazırlanan İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısı, Üsküdar´da gerçekleştirildi.
Tarihi Küçüksu Köprüsü Bakımsızlıktan Yıkılma Tehlikesi Taşıyor
Tarihi Küçüksu Köprüsü Bakımsızlıktan Yıkılma Tehlikesi Taşıyor
Tarihi Küçüksu Köprüsü bakımsızlık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya İstanbul´da Cumhuriyet döneminin ilk betonarme köprülerinden olan Tarihi Küçüksu Köprüsü bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Beykoz ile Üsküdar ilçelerinin sınırını belirleyen tarihi köprü havadan görüntülendi.
Kar Yeniden Geliyor
Kar Yeniden Geliyor
Meteorolojinin yayınladığı haftalık haritaya göre Cuma gününden itibaren İstanbul´da kar yağışı tekrar etkili olmaya başlayacak. Kar yağışının 4 gün boyunca etkili olması bekleniyor. Kar yağışı ülkenin büyük bir bölümünde etkili olacak.
Parmak İzi İle Takip Hak İhlali!
Parmak İzi İle Takip Hak İhlali!
Anayasa Mahkemesi, Söke Belediyesi´nin parmak iziyle mesai takibi yapmasını kişisel verilerin korunması hakkının ihlali olarak değerlendirdi.
 İBB´ye "Çınar Ağacı" Tepkisi
İBB´ye "Çınar Ağacı" Tepkisi
AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nin Çırağan Caddesi üzerindeki 112 ağacını kesmesine tepki gösterdi.
Süreyya Paşa Köşkü Harabeye Döndü
Süreyya Paşa Köşkü Harabeye Döndü
İstanbul´daki kültür ve sağlık tesislerinin çoğalması için mal varlığını ve köşkünü bağışlayan Süreyya Paşa´nın Maltepe´deki köşkü çürümeye terk edildi.
DOLAR
16.7155
EURO
17.4703
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar