Maskeler Başa Bela
Pandemiyle birlikte maskeler hayatımızın bir parçası haline gelirken, gerçekten hangi maske ve kadar koruyor ve maske kullanımı ile ilgili uzmanlar neler öneriyor.
Tarih: 17.4.2021 06:12:43

 

Pandemiyle birlikte maskeler hayatımızın bir parçası haline geldi. Koronavirüse karşı pek çok aşı geliştirilse de uzmanlar aşı olunsa dahi maske  mesafe ve temizlik uyarılarını sık sık tekrar ediyor. Mesafe ve hijyen konusunu anladık ama maskeler konusunda kafalarımız hala çok karışık çünkü her kafadan bir ses çıkıyor. Japonya´da dünyanın en hızlı süper bilgisayarının simülasyonları, bazı bilim insanlarının iddiasının aksine çift maske takmanın, virüslere karşı tek maskeden "çok daha fazla koruma sağlamadığını" gösterdi.

 

Öte yandan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), geçtiğimiz aylarda çift maske kullanımıyla ilgili bir araştırma yayımladı. Araştırma kapsamında, solunum yapabilen iki yapay kafadan birine tek, diğerine de çift maske takıldı. Her iki kafaya yaklaşık iki metre mesafeden Covid 19 partikülleri püskürtüldü. Araştırma sonuçlarına göre tek maskenin partiküllerin yüzde 40´ını engellediği görülürken, çift maske takıldığında bu oranın yüzde 80´e kadar yükseldiği tespit edildi. Sonuç olarak tek kullanımlık maskelerin üzerine bir kumaş parçası gibi ikinci bir katmanın takılması halinde geçişi engellenen partikül miktarının arttığı görüldü. Ülkemizde de uzmanlar, özellikle yeni varyantların görülmeye başladığı ve 3. dalganın yaşandığı bu dönemde, çift maske kullanımının etkili bir koruma sağladığının altını çiziyor. Tek mi çift mi derken geçen haftalarda bir de maskelerin içindeki zararlı kimyasallar hatta maske içinde oynayan kurtçuklarla ilgili  haberler çıkmaya başladı.

“Tek maske koronavirüsten korunmada yeterli değil mi? Çift maskenin koruyuculuğu daha mı yüksek? Maskelerin içinde gerçekten zararlı kimyasallar ve kurtçuklar mı var? Cerrahi Maskemi , N 95 mi, N 99´mu, bez maske mi? Maskeleri havalandırarak kaç kez kullanabiliriz." Kafamızın içinde dolaşan binlerce deli soruyu uzmanlarımıza yöneltelim ve maske konusunda bizi iyice bir aydınlatsınlar istedik.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıdvan Karaali, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı ve İç hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, konuyla ilgili yaptıkları değerlendirmeler;  

 

Covid-19´dan korunmak için çift maske kullanmak sizce ne kadar etkili? 

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ: Tek maske kullanıldığında maske yüze tam oturamadığı için nefes alıp verirken maskemizin kenarlarından virüsü soluyabiliriz. Çift maske takıldığında ise dıştaki maske iç maskenin kenarlarına hafif bir baskı yaparak, iç maskenin yüzümüze daha sıkı oturmasına yardımcı olur ve bu sayede daha iyi bir sızdırmazlık sağlamış oluruz. Yapılan bilimsel bir çalışma da bu söylediğimizi doğruluyor. 

 /resimler/2021-4/17/0615561153664.jpg

Hangi maskeler çift takmaya uygun, hangileri değil?

Aytaç Karadağ: Cerrahi telli maskeler çift maske olarak takılmaya daha uygundur. Aynı zamanda CDC (Hastalık kontrol ve önleme merkezi) içte cerrahi maske, dışta bez maskeyi de öneriyor. Hava almayı zorlaştırdığı için N95 maske ile birlikte ikinci bir maske takılmasını ise önermiyor. 

Maskenin kenarlarına düğüm atarak kullanmak doğru mu? Ağız ve burun doğru kapatılıyorsa tek maske yeterli olur mu?

Aytaç Karadağ: Sızdırmazlığı daha iyi sağladığı ve yanak kenarlarından virüsün girmesini engellediği için düğüm atarak kullanmak doğru bir kullanım şeklidir. Ağız ve burun tam olarak kapatılıyor ise tek maske kullanımı yeterli olur.

 

Cerrahi maskeler kaç kez kullanılabilir? Maksimum ne kadar süre sonra değiştirilmeli?

Rıdvan Karaali: Çoğunluğumuzun kullandığı maskeler (cerrahi maske, tıbbi maske) tek kullanımlıktır, sınırlı süre kullanılmalıdır. Bu süre kişinin bulunduğu duruma göre değişebilir. Örneğin büroda oturan birinde bu süre uzun olabilirken, belirli bir tempoda yapılan işlerde çalışanlarda çok daha kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda mekân, durum ve süreden bağımsız olarak maskede kirlenme veya ıslanma gibi bir durum oluşmuşsa derhal değiştirilmelidir. Dolayısı ile maskelerin değişme zamanı olarak süre, duruma göre değişebilmekle birlikte hiçbir zaman aynı maske günlerce kullanılmamalıdır. 

Ümit Savaşçı: Maskeler ıslanınca ya da deforme olunca mutlaka değiştirilmesi gerekir. Genelde beş-altı saat takıldıktan sonra maskeyi değiştirmek lazım. 

Maskeler dezenfekte edilip tekrar kullanılabilir mi?

Rıdvan Karaali: Kullandığımız cerrahi maskelerin dezenfeksiyon sonrası tekrar kullanılabilmesi için bazı çalışmalar yapılmış ama net olarak standartlar tam olarak oluşturulmamıştır. Bu yapılacak işlemlerin belirli koşullarda ve profesyonel ekip tarafından yapılma gerekliliğini de göz önüne alırsak toplumda bireysel olarak şu aşamada dezenfeksiyon yapılamayacağı çok açıktır. En büyük kaygı; yapılacak işlem sonrası koruyuculuğunun devam edip etmeyeceğinin belirlenememesi ve bu işlemde kullanılacak malzemenin sonraki kullanım süresince ne gibi yan etkilere yol açabileceğinin bilinmemesidir. Yani şu an için bilinmesi gereken dezenfeksiyon işleminin güvenilir olmadığı ve olası yan etkilerinden dolayı yapılmaması gerektiğidir.

 

Kumaş ve yıkanabilen maskelerin koruyuculuğuna ne kadar güvenelim?

Rıdvan Karaali: Dünya sağlık örgütü, toplumda bez maskelerin kullanılabileceğini bildirmiştir. Özellikle pamuktan üretilmiş bez maskeler kullanılabilir, ancak bunlar için belirlenmiş bir standart yoktur ve koruyuculuğa katkılarının ne kadar olduğu net olarak bilinmiyor. Aynı zamanda üretim standardı olmadığından, denetimden geçmediğinden güvenilirlikleri konusunda kaygılar bulunmaktadır.  Bez maskeler yıkanabilir ancak her yıkama sonucunda yıpranma meydana geleceğinden belirli bir süre sonra değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Aytaç Karadağ: Kumaş maskeler standartlara uygun halde üretilmiş ise koruyucudur ama kuruculuk oranı diğer maskelere göre daha düşüktür. Koruyuculuğu %51 gibi son derece düşük olduğu için güvenilir olan ikinci bir maske ile kumaş maskenin birlikte takılması daha uygun olur. 

 /resimler/2021-4/17/0616255216804.jpg

KALİTESİZ MASKELERE DİKKAT

Aynı maskeyi havalandırarak kullanmak doğru mu? Hangi maskeler buna uygundur?

Ümit Savaşçı: Cerrahi ve N95-N99 gibi maskeler havalandırılıp tekrar kullanıma uygun değildir. Bez maskeler de havalandırılarak kullanılamaz ama 60 derecede yıkanıp kurulandıktan sonra kullanılabilir. Eğer maske ıslanmadı ya da deforme olmadı ise yani kısa süreli kullanıldıysa filtre özelliği kaybolmadığı için ise havalandırılıp kullanılabilir. 

 

Maskelerin uzun süre kullanımı ne gibi sıkıntılar yaratır?

Rıdvan Karaali: Maskeleri uzun süre kullandığımızda sık sık kirli olma ihtimali yüksek olan ön yüzlerine dokunma olasılığımız artar ve sık dokunduğumuz yerlere temas ettirme riskinden dolayı hastalığın yayılmasına yol açabilir. Önemli risklerden biri de; uzun süre kullanım nedeniyle oluşabilecek nemlenme veya ıslanma sonrasında etkinliğinin ortadan kalkabilmesi. Maskelerin ön yüzleri kirli olarak kabul edildiğinden, takma ve çıkarma esnasında ön yüze dokunulmamalıdır, sık dokunulan yüzeylere maskeler gelişigüzel bırakılmamalıdır, katlayarak pantolonun veya ceketin cebine konulmamalıdır. Nemlenmeye neden olmayacak, kapalı kâğıt bir poşet içinde belirli bir süre muhafaza edilebilir. Uygunsuz ortamlarda uzun süre bırakılan maskelerin tekrar kullanılması sonrası çeşitli cilt hastalıklarına yol açabileceği de unutulmamalıdır. Sonuç olarak; maske tercih ederken standartları belirlenmiş ve kurumlar tarafından denetime tabi olan ürünleri tercih etmeli, ıslanma ve kirlenme olduğunda mutlaka ve ıslanma veya gözle görülür kirlenme olmasa da belirli aralıklarla değiştirmeliyiz.

 

Alman bilim insanları, cerrahi maskelerdeki kimyasal atık ve mikroplastiklere maruz kalmanın solunum sistemi ve akciğerlere zarar verebileceğini söyledi. (Özellikle cerrahi maskelerde bulunan florokarbon ve formaldehit maddeleri) Bu etkilerinden korunmak için ne nasıl maske seçmeliyiz?

Aytaç Karadağ: CE, TSE belgesi olmayan ve bakanlığın onaylamadığı kalitesiz maskeleri kullanmamamız gerekiyor.

Öte yandan koronavirüse karşı piyasada satılan maskelerde yüzde 98 koruyuculuk sağlayan “meltblown” maddesinin olmadığı iddia ediliyor. Filtre görevi gören ´meltblown´ tam olarak nedir? 

Ümit Savaşçı: Meltblown, maskelerde ara katman olarak filtre özelliği gösteren bir maddedir. Bu madde CE ve TSE patenti olanları maskelerde zaten vardır. Bu yüzden maske satın alırken üzerindeki patente dikkat edin. Eğer maskeler uygun standartlarla, hijyenik şartlarda üretilmediyse tabii ki insan sağlığına zararlı şeyler olabilir.

Maske satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Üzerinde yazan şeyler ne anlama geliyor?

Aytaç Karadağ: Telli olması, meltblown olması, kalite standartlarının olması, üç katlı olması, dermatolojik testlerinin olması, paraben-lateks-naylon vs gibi sağlığa zararlı kimyasallar içermemesi gerekir. Bu nedenle maske satın alırken üzerinde bu özelliklerin yazmasına dikkat edin.

 

 FFP1, FFP2 (N95), FFP3 (N99) arasındaki farklar nelerdir?

 

Aytaç Karadağ: FFP maskeleri daha iyi koruma sağlar. FFP1 en az %80, FFP2 - N95´de en az %95, N99 - FFP3´de en az %99 koruma sağlar.

Son dönemlerde sosyal medyada maskesinde parazit gördüğünü iddia eden kullanıcıların videoları ile karşılaşıyoruz. Yaptıkları paylaşımlarda kullanıcılar maskeleri 1-2 dk sıcak suya attıktan sonra gördüklerini iddia ediyor. Nedir bu işin aslı?

Ümit Savaşçı: Maskelerdeki pamuk ve polyester karışımların ipliklerini sıcak suyla hareket ettirip sanki içinde kurtcuk varmış gibi gösteren bir insan grubunun bunu sosyal medyada yayması ile ortaya atılan bu iddianın asla bilimsel dayanağı yoktur. Bir yıl süresince en çok maske takan ve maskelerin her türlü yapısını inceleyen bir uzman olarak asla ve böyle bir şey olması mümkün değil diyebilirim. 

Genel olarak maskenin doğru kullanımı ile ilgili kısa maddeler halinde tekrar bir özet geçebilir misiniz? 

Aytaç Karadağ:

• Kenarlarında boşluk olmamalı

• El ile sürekli temas edilmemeli

• Teliyle burun kıvrımını ayarlayıp yüze tam oturmasını sağlamalıyız

• Cerrahi maskeler sadece bir kez kullanılıp atılmalı, tekrar tekrar kullanılmamalı

• Sertifikalı ve meltblown maske alınmalı

• Maskeyi doğru şekilde çıkarmalı

• Maskeyi gelişigüzel sokağa atıp başkalarını enfekte etmemeli

• Riskli alanlarda çift maske takmalıyız.

 

 

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Maskeler Başa Bela
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYE´NİN GÜCÜ “AMBULANS UÇAKLAR
SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYE´NİN GÜCÜ “AMBULANS UÇAKLAR
Türkiye kaliteli sağlık hizmetleri, başarılı Türk doktorları, tıbbi üstünlük gibi pek çok sebeple en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor.
Alerji Okul Başarısının En Büyük Düşmanıdır
Alerji Okul Başarısının En Büyük Düşmanıdır
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Köse, “Alerji çocuklarda büyüme gelişmeyi olumsuz etkilediği gibi, okul başarısını da engeller. Alerjik çocuklar rahat nefes alamaz, düzenli ve rahat uyuyamaz. Bütün bunlar çocukların okulda gergin, sinirli, uykusuz olmasına odaklanma sorunu yaşamasına yol açar” dedi.
Uzmanlardan Önemli İpuçu
Uzmanlardan Önemli İpuçu
Burun akıntısı, baş ağrısı gibi nezle ve grip belirtileri Covid-19 ile benzerlik gösterdiğinden hemen herkesin aklında aynı soru yer ediniyor: Korona mıyım grip mi? Covid-19 ve grip semptomları fark gösterir mi? Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Özgür Avinçsal, nezle, grip ve Covid-19 belirtileri arasındaki farkları anlattı.
Sarımsağı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sarımsağı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sarımsağın faydalarını arttırıcı tüketim yöntemlerini anlatan Diyetisyen Eda Balcı, ayrıca sarımsak tüketiminin sağlık sorunlarına da yol açabileceğine dikkat çekti.
Uğur Şahin ve Özlem Türeci´ye Bilim Ödülü
Uğur Şahin ve Özlem Türeci´ye Bilim Ödülü
Korona virüse karşı aşı geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech´in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci ile biyokimyager Prof. Dr. Katalin Kariko, Almanya´nın en büyük tıp ödülü "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter 2022" ile onurlandırıldı.
Aşı Kısırlık Yapar mı ?
Aşı Kısırlık Yapar mı ?
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu koronavirüs aşısının kısırlık yaptığı iddialarına cevap verirken asıl tehlikenin düşük doğum oranları ve sezaryen olduğunu belirtti.
SPERM KALİTESİNİN EN ÖNEMLİ DÜŞMANI: VARİKOSEL
SPERM KALİTESİNİN EN ÖNEMLİ DÜŞMANI: VARİKOSEL
Çocuk sahibi olamama şikayetiyle hastaneye başvuran erkeklerde en sık olarak teşhis edilen hastalığın varikosel olduğunu biliyor musunuz? Sperm kalitesini önemli oranda etkileyen varikosel hastalığının, hastanede yatış dahi gerektirmeyen tedavi yöntemi Mikrocerrahi Varikoselektomi operasyonunun tüm detaylarını Özel Adatıp İstanbul Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Tolga Gülpınar, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için anlattı.
SEYAHAT YASAKLARI GELEBİLİR
SEYAHAT YASAKLARI GELEBİLİR
Türkiye´de günlük Kovid-19 vaka sayısı yeniden 20 bini aştı. Son 24 saatte 184 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı, 20 bin 49 kişinin testi pozitif çıktı, 81 kişi hayatını kaybetti. İstanbul´daki koronavirüs vakalarının genetik dizilimini inceleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi´ndeki merkezin sorumlusu Dr. Mert Ahmet Kuşkucu, ilginç bir sonuçla karşılaştı Vaka sayılarında adeta patlama yaşanan 5 ilde ise seyahat kısıtlaması başta olmak üzere yeni yasaklar kapıda! İşte koronavirüs salgını ile ilgili son dakika gelişmesinin tüm detayları...
PANDEMİDE CİLDİMİZİ KORUMANIN 10 ÖNEMLİ KURALI!
PANDEMİDE CİLDİMİZİ KORUMANIN 10 ÖNEMLİ KURALI!
Kış mevsimiyle birlikte cildimiz için tehlike çanları çalmaya başladı.
AKILLI GÖZLÜKLERE DOĞRU OPTİK SEKTÖRÜNÜN TEKNOLOJİK EVRİMİ
AKILLI GÖZLÜKLERE DOĞRU OPTİK SEKTÖRÜNÜN TEKNOLOJİK EVRİMİ
Yüzyıllar önce camın belirli formlarının cisimleri büyüttüğünün fark edilmesiyle ortaya çıkan ve hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran optik sektörü, inovatif yapısıyla teknolojik evrimine devam ediyor.
Hayatını Kaybedenlerin Sayıs 92 Oldu
Hayatını Kaybedenlerin Sayıs 92 Oldu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı´nın ardından son dakika gelişmeleriyle ilgili basın toplantısı düzenliyor.
Corona Virüsten İkinci Ölüm
Corona Virüsten İkinci Ölüm
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü (koronavirüs) ile ilgili yaptığı açıklamada, ´61 yaşında erkek bir hastamızı kaybettik. Hasta sayımız 191´e ulaştı´ dedi.
90 Dakikada Korona Teşhis Edilecek
90 Dakikada Korona Teşhis Edilecek
İTÜ ARI Teknokent firması Bioeksen, HSGM Viroloji Laboratuvarı ile koronavirüs tanısını 90 dakika gibi kısa bir sürede koyabilen patojen kiti geliştirdi. Seri üretimine başlanan kitin, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsle mücadelede sağlık personelinin elini güçlendirmesi bekleniyor.
Korona Virüs´ü Sayısı Artıyor
Korona Virüs´ü Sayısı Artıyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Korona virüslü hasta sayının 47´ye yükseldiğini duyurdu. Türkiye´deki koronavirüs hastalarının hepsi yurt dışı temaslı çıktı.
Sperm Bozukluğuna Karşı Domates
Sperm Bozukluğuna Karşı Domates
Domatese rengini veren ‘likopen´in, sperm kalitesini hem şekil hem de yüzme kapasitesi açısından artırdığı kanıtlandı. Yakın bir gelecekte, sperm kaynaklı anormal sperm üretimine ve fonksiyonuna bağlı problemlerin çoğu, invazif tedavilere gerek kalmadan çözülebilecek
Doğum Sonrası Depresyon İlacına Onay
Doğum Sonrası Depresyon İlacına Onay
Anne ölümlerinin birinci sıradaki sorumlusu intihara yol açan doğum sonrası depresyon. Kadınlar en çok doğumdan sonra intihar ediyor! ABD´den bu tabloyu tersine çevirebilecek sevindirici bir haber geldi. Doğum sonrası depresyon tedavisinde kullanılacak ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı.
Görüntülü Muayene Uygulamasına Ödül
Görüntülü Muayene Uygulamasına Ödül
Türkiye´den doğan CCR´ın EasyConnect Video alt yapısıyla hazırlanan hasta-doktor arasında görüntülü muayene olanağı sunan Medgate´in mobil uygulaması, İsviçre´nin ‘en müşteri odaklı çözümü´ ödülüne layık görüldü.
Kronik Hastalıklardan Korunmak İçin Okul Çağında Beslenmeye Dikkat!
Kronik Hastalıklardan Korunmak İçin Okul Çağında Beslenmeye Dikkat!
Beslenme ve Gıda Uzmanı Diyetisyen Seçil Kenar, çocukların okul dönemindeki beslenme alışkanlığının ilerideki kronik hastalık risklerinin oluşumunda etkin rol oynadığını ifade etti.
Fazla Stres Vücudu Yoruyor
Fazla Stres Vücudu Yoruyor
Yaz dönemiyle birlikte tatil dönemi de sona erdi. Yoğun ve stresli çalışma hayatının yaşanacağı yeni bir sonbahar-kış dönemi kapıda. Stres, başta kalp ve damar sitemi olmak üzere tüm vücutta olumsuz etkilere neden oluyor.
3 Haftadan Uzun Süren Ses Kısıklığını Ciddiye Alın!
3 Haftadan Uzun Süren Ses Kısıklığını Ciddiye Alın!
Baş ve boyun kanserlerinin belirtilerine dikkat çeken KBB Uzmanı Prof. Dr. Şefik Hoşal, 3 haftadan fazla süren ses kısıklığı, ağız içi yaralar ve boyunda şişliğın ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.
GÖZ İÇİ İLAÇ ENJEKSİYONLARINA DİKKAT
GÖZ İÇİ İLAÇ ENJEKSİYONLARINA DİKKAT
Göz ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde göz içinel yapılan ilaç enjeksiyonu (iğne) uygulanmasında bazen hekim bazen hasta kaynaklı sorunlar yaşanabildiğini belirten Prof. Dr. Murat Özdemir “ Göz içi ilaç enjeksiyonları doğru yerde ve doğru şekilde kullanılmalı” dedi.
Ağız Kokusundan Korunmanın 10 Yolu
Ağız Kokusundan Korunmanın 10 Yolu
Birçok insanın sorunu olan ağız kokusu, kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durum. Ağız kokusunun yenip içilen gıdalardan kaynaklanmasının yanı sıra bazı hastalıkların da habercisi olabileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, ağız kokusundan kurtulmak için önemli tavsiyelerde bulundu.
AKILLI MERCEKLER İLE GÖRME SORUNU BİTİYOR
AKILLI MERCEKLER İLE GÖRME SORUNU BİTİYOR
Hayat kalitesini ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen yakını görme azlığı, göze takılan akıllı mercekler sayesinde ömür boyu kurtulmak mümkün.
Çocukları Bekleyen Sinsi Tehlike “Göz Tembelliği”
Çocukları Bekleyen Sinsi Tehlike “Göz Tembelliği”
Çocuklarda sık görülen ve genellikle aileler tarafından zamanında fark edilmeyen göz tembelliğinin ciddi bir sorun olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Özdemir, “Göz tembelliğinin 7-8 yaşlarında sonra tedavisi mümkün değil” dedi.
Yenidoğan Bebekleri Hemen Yıkamayın
Yenidoğan Bebekleri Hemen Yıkamayın
Yenidoğan bebekler ilk aylarda bağışıklık sistemleri henüz olgunlaşmadığı, aşıları henüz yapılmadığı için hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca korunmaları büyük önem taşımaktadır. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, bebeğin sağlığı açısından bazı konulara dikkat etmenin önemli olduğunu belirtiyor
Kadıköy´e Yeni Hastane
Kadıköy´e Yeni Hastane
Sağlık sektörüne yaptığı önemli yatırımlarla adını duyuran ve Türkiye´nin ilk 500 şirketi arasında yer alan Medicana Sağlık Grubu, Kadıköy Kızıltoprak´ta, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı´na komşu olacak Medicana Kadıköy Hastanesi´ni hizmete açıyor.
Kanserde Yeni Tedaviler Var mı?
Kanserde Yeni Tedaviler Var mı?
Doç.Dr.Onur Sıldıroğlu´nun kaleminden Kanserde Yeni Tedaviler
Havuzlardaki Tehlikelere Dikkat!
Havuzlardaki Tehlikelere Dikkat!
Yaz aylarında çocukları pek çok hastalıktan korumak şart. Özellikle de sıcak hava, havuz, böcek sokmaları ve gıdalar hastalıklara yol açabiliyor. Güneş yanıkları, güneş çarpması, burun kanamaları, ishaller, böcek sokmaları, isilik, havuz-deniz kirliliğine bağlı enfeksiyonlar; yaz aylarında çocuklarda en sık görülen hastalıklar arasında sayılabilir
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Kötü Beslenme Alışkanlıkları Reflü Sebebi
Mide reflüsü olarak bilinen gastro-özefageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşur. Mide içeriği, belirgin derecede asittir. Aynı zamanda, mide içeriğinde hemen her zaman safra ve pankreas sıvıları da bulunur. Alkali özellikli olan safra ve pankreas sıvıları da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olabilir. Reflü hastalığı, asitli veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten veya safralı mide içeriğinden koruyamaması nedeniyle oluşur
Akdağ"İstanbul´un Sağlık Yatırımına İhtiyacı Var"
Akdağ"İstanbul´un Sağlık Yatırımına İhtiyacı Var"
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Sağlık Yatırımları Değerlendirme Toplantısı´na katıldı.
Hamilelikte Tadınız, Tuzunuz Kaçmasın
Hamilelikte Tadınız, Tuzunuz Kaçmasın
Hamilelik sürecinde annenin doğru beslenmesi, bebeğin sağlığını yakından ilgilendiriyor. Bu dönemde yaygın olarak görülen aşırı tuz ve şeker kullanımı, hem anneye hem de bebeğe zarar verebiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü´nden Op. Dr. Hüseyin Mutlu, hamilelik döneminde tuz ve şeker tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Tuvalette Uzun Kalmak Hemeroide Davetiye Çıkarıyor
Tuvalette Uzun Kalmak Hemeroide Davetiye Çıkarıyor
Dışkıda kan görülmesi hemoroid ve anal fissürün belirtisi olabilirken kalın bağırsak tümörü veya iltihabi gibi önemli hastalıkların da göstergesi olabilir. Medical Park Fatih Hastanesi Genel Cerrahı Yrd. Doç. Dr. Önder Karabay, toplumda utanma, sıkılma nedeniyle şikayetlerin dile getirilmediği bu hastalıkların erken teşhisinin çok önemli olduğunu kaydederken, tuvalette uzun zaman geçirmenin hastalığın en önemli nedenlerinden biri olduğunu dile getirdi.
Öfke Bağımlılık Yapıyor!
Öfke Bağımlılık Yapıyor!
Öfkenin sağlıklı her insanda bulunan, beyinde belli ödül sistemlerini aktif hale getiren bir duygu olduğunu belirten uzmanlar, “Öfke, adrenalin salınımına yol açar, stres hormonu kortizol düzeyini azaltır. Bu yüzden doğal bir ödüllendiricidir, zamanla bağımlılığa dönüşebilir” dedi.
Gribe Karşı  En Etkili Çözüm
Gribe Karşı En Etkili Çözüm
Havaların iyice soğumasıyla birlikte grip vakalarında da patlama oldu. Gripten korunmanın en etkili yolunun grip aşısı olduğunu Uzm. Dr. Aylin İzat Liceoğlu “ Ortalama iki haftada bağışıklığın başladığı düşünülürse şimdi dahi aşılama yapılabilir. Grip aşısı, toplum sağlığı açısından da büyük önem taşır. Ayrıca öpüşmeyip tokalaşmak, hastadan bir metre uzakta durmak, kullanılan mendili çöpe atmak, sık sık elleri yıkamak, bol su içip gereksiz yere ilaç almamak da griple mücadelede küçük ama etkili yöntemler.
KÜRESEL TEHLİKE; ANTİBİYOTİK KULLANIMI
KÜRESEL TEHLİKE; ANTİBİYOTİK KULLANIMI
Antibiyotik direnci, en büyük ve en acil ele alınması gereken küresel bir tehlike olarak nitelendiriliyor. Gereksiz antibiyotik kullanımının dirençli mikroorganizmaların gelişmesine neden olabileceği ve bu sebeple ölüme varan sonuçların dahi ortaya çıkabileceği belirtiliyor.
Hedef 2 Milyon Hasta
Hedef 2 Milyon Hasta
Türkiye, sağlık turizminde 2023´te 2 milyar dolar hedefine istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Sağlık turizminde önemli yatırımlara imza atan, Medical Park, Liv Hospital ve VM Medical Park hastanelerini çatısı altında toplayanı MLP Care de her yıl yabancı hasta sayısını artırarak büyümesini sürdürüyor. 2015 yılında 70 bin yabancı hastayı ağırladıklarını belirten MLP Care Uluslararası Hasta Merkezi Direktörü Murat Ercan, Türkiye´de son dönemde yaşanan olumsuz olaylara rağmen yabancı hasta sayısında bir düşüş yaşamadıklarının altını çiziyor.
Güneş Çarpmasına Karşı, Bol Su İçin
Güneş Çarpmasına Karşı, Bol Su İçin
ıcak yaz günlerinde hemen hemen herkesin karşılaştığı sorunların başında güneş çarpması geliyor. Sıklıkla yaşanan ve halsizlik, bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren güneş çarpmasına karşı, Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy uyarıyor: Vücut ağırlığınızın yüzde 20´sinden fazla sıvı kaybı hayati tehlike oluşturur. Su içmek için susamayı veya terlemeyi beklemeyin.
Basit Önlemlerle Yazı Rahat Geçirin
Basit Önlemlerle Yazı Rahat Geçirin
Aşırı sıcakların yaşandığı yaz aylarında; fazla miktarda terleme, hijyen koşullarındaki olumsuzlukların jinekolojik sorunlara sebep olduğunu belirten KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Birgül Karakoç, kadınlar için korunma yöntemlerini anlatıyor.
Bayramda Şeker ve Çikolataya Dikkat
Bayramda Şeker ve Çikolataya Dikkat
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Doktoru Uzm. Dr. Ahmet Yıldırım, Ramazan Bayramı´nda tüketilen şeker ve benzeri ürünlerde aşırıya kaçıldığında metabolizmanıın zarar gördüğünü söyledi. Yıldırım özellikle şeker hastalarının kendilerine verilen ikramları geri çevirmesi gerektiğine dikkat çekti.
BAYRAMDA KİLO ALDIRAN 5 HATA
BAYRAMDA KİLO ALDIRAN 5 HATA
Bayramla birlikte artan öğün sayısı ve kaloriler kilo kontrolünde büyük bir risk oluşturuyor. Bayramda en sık yapılan beslenme hataları ise kilo almayı kaçınılmaz hale getiriyor.
16 Bin Öğrenciye Diş Taraması
16 Bin Öğrenciye Diş Taraması
Ağız ve diş sağlığı konusunda önemli çalışmalara imza atan Maltepe Belediyesi, 2016 yılının ilk 6 ayında 16 bin 353 ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencisine eğitim, tarama ve flor uygulaması yaptı
Parkinson Hastalığında Cerrahi Tedaviden Önce İlaç Tedavisi Denenmeli
Parkinson Hastalığında Cerrahi Tedaviden Önce İlaç Tedavisi Denenmeli
Parkinson hastalığı, dopamin salınımı ile ilgili özelleşmiş bazı sinir hücrelerinin kaybı veya azalması ile seyreden kronik ve genellikle ilerleyici bir hastalık olduğunu söyleyen Memorial Ankara Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü´nden Prof. Dr. Hakan Oruçkaptan, Parkinson hastalığında cerrahi yöntemlerden önce ilaç tedavisi denenmesi gerektiğini söyledi,
AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMENİN 6 YOLU
AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMENİN 6 YOLU
Ramazan ayında oruçla birlikte açlığa bağlı ağız kokusunun geliştiğini söyleyen Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, “ Oruçla birlikte sosyal hayatımızı da devam ettirdiğimiz için ağız kokusunu etrafımızı rahatsız etmeyecek şekilde baskılamamız gerekmektedir” dedi.
Süt İçen Kişiler Daha Fit Vücuda Sahip Oluyor
Süt İçen Kişiler Daha Fit Vücuda Sahip Oluyor
İçerdiği vitamin, kalsiyum ve demir ile tam bir besin deposu olan süt, düzenli tüketildiği takdirde yağ yakımını hızlandırıyor, incelmeyi sağlıyor.
200 Esnafa Hijyen Eğitimi
200 Esnafa Hijyen Eğitimi
Maltepe Belediyesi “Güvenli Gıda Tüket, Sağlıklı Yaşa Projesi” kapsamında, restoran ve toplu tüketim işletmelerine yönelik olarak “Toplu İşletmelerde Gıda Güvenliği Hijyeni” eğitimi verildi.
Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Açıldı
Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Açıldı
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sağlıkta ve diğer alanlarda hedeflerimiz doğrultusunda kararlı adımlarla ilerliyoruz, ilerlemeye de devam edeceğiz. Hem terörle mücadele edeceğiz hem bölgemizdeki krizler karşısındaki insani duruşumuzu muhafaza edeceğiz hem de 2023 hedeflerimize ulaşacağız." dedi.
GENİTAL ESTETİKTE AYAKTA TEDAVİ DÖNEMİ
GENİTAL ESTETİKTE AYAKTA TEDAVİ DÖNEMİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy; estetik girişimlerin, genellikle dış görünümün onarılması amacı ile yapılsa da, görüntüden ziyade fonksiyonel ve psikolojik mağduriyetin giderilmesi adına da yapıldığını ve günümüzde genital estetik alanına olan ilginin de büyük bir artış gösterdiğini söyledi. Özellikle vajinanın elastikiyetini kaybetmesine bağlı olarak, cinsel ilişkiden zevk alamama problemlerinin de genital estetik ile ortadan kaldırılabildiğini belirtti.
Doğru Beslenme Bahar Yorgunluğundan Koruyor!
Doğru Beslenme Bahar Yorgunluğundan Koruyor!
Siz de bugünlerde işlerinize odaklanmakta güçlük çekiyor, uykusuzluktan şikâyetçi ve kendinizi yorgun hissediyorsunuz bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bahar yorgunluğunun herkeste farklı etkileri olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite öneriyor.
YAŞLILARDA UNUTKANLIĞA DİKKAT!
YAŞLILARDA UNUTKANLIĞA DİKKAT!
Bunamanın en yaygın nedeni olan Alzheimer hastalığı yaşlılarda unutkanlığın önemli sebeplerinden biri olduğuna dikkat çeken Medicana Çamlıca Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayşegül Demirel , çoğunlukla yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak değerlendirilse de yaşlılarda unutkanlığın birçok tıbbi sebebi olabilir.
 Hijyen Eğitiimi
Hijyen Eğitiimi
Maltepe Belediyesi, esnaflara yönelik olarak gerçekleştirdiği hijyen eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor. Eğitim sonrası yapılacak sınavda başarılı olanlar, katılım belgesi ve sertifika alacak.
BİTKİ ÇAYLARI ZAYIFLATMAZ
BİTKİ ÇAYLARI ZAYIFLATMAZ
Obezite cerrahisini başarılı bir şekilde gerçekleştiren ve bugüne kadar iki bine yakın hastanın sağlıklı kilo vermesini sağlayan Doç. Dr. Halil Coşkun, bitki çaylarının zayıflama amacı ile kullanılmasının doğru olmadığını belirterek “Bitki çaylarının bilinçsiz şekilde tüketilmesi yarar yerine zarar getirebilir. Böbreklerde toksik etki yapabilir hatta zehirlenmelere yol açabilir” dedi.
DOLAR
9.1993
EURO
10.6785
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar