Toraman "Sivas Kongresi Cumhuriyetin Mihenk Taşıdır "
ADD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Toraman: Cumhuriyet´e giden yolun mihenk taşı Sivas Kongresi
Tarih: 7.9.2018 06:22:56

 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Ali Toraman, Sivas Kongresi´nin 99. Yıldönümü münasebetiyle bir açıklama yaptı. Cumhuriyet´e giden yolun mihenk taşının Sivas Kongresi olduğunun altını çizen Toraman, Sivas Kongresi´nin, manda ve himaye fikri reddedilerek ulusal bağımsızlık düşüncesine ışık tutacak kararların alındığı yer olduğuna dikkat çekti.

İşte Dursun Ali Toraman´ın konuyla ilgili açıklamaları:

"MANDA VE HİMAYE REDDEDİLDİ"

Tam bağımsızlık düşüncesi ile 19 Mayıs 1919´da Samsun´a çıkan ve Amasya Genelgesi ile 1. Dünya savaşında işgal edilen Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını sağlamak için çareler bulmak amacıyla seçilmiş ulus temsilcilerinin Sivas´ta biraraya gelmesi ile 4-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen kongredir. Manda ve himaye fikri reddedilerek ulusal bağımsızlık düşüncesine ışık tutacak kararların alındığı yerdir SİVAS KONGRESİ
 
"DEVLETİN FİKRİ TEMELLERİ ATILDI"
 
İstiklâl Harbi´nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin fikri temellerinin atıldığı yerdir SİVAS KONGRESİ.
Türk vatanının bölünmez bütünlüğü ve emperyalist güçlerin işgal ve müdahalesine karşı Türk milletinin topyekûn savaşacağının kararlarının alındığı yerdir SİVAS KONGRESİ.
 
"BOYUN EĞİLMEYECEĞİ TÜM DÜNYAYA İLAN EDİLDİ"
 
Kuvayı milliye ruhunun şahlandığı, iradeyi milliyenin etken kılındığı yerdir SİVAS KONGRESİ.
Emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri Damat Feritler, Ali Galipler, Hilafetcilerin tüm engellemelerine rağmen İstiklâl Harbimizin lideri Kalpaklı kuvvacımız, Mustafa Kemal Atatürk´ün hiç kimsenin baskısına boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği yerdir SİVAS KONGRESİ.
 
"Ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez " fikrinin perçinlendiği, yokluktan bir milletin doğuşu ve "YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" parolasının atıldığı yerdir SİVAS KONGRESİ.
 
"ULUSAL KURTULUŞA IŞIK TUTAN KARARLAR ALINDI"
 
4-11Eylul tarihleri arasında toplanan Ulusal kurtuluşuna ışık tutacak kararların alınarak, anadolunun her yerine yayılmış olan küçük çoban ateşlerinin bir alev haline geldiği yer olan Sivas Kongresi´nin 99. Yıldönümü kutlu olsun. Halkın bütününü kapsayan ilk örgütlü mücadelede vali beyden aldığı ödünç kıyafetle kongrenin Temsil Heyeti başkanı seçilen Mustafa Kemal Atatürk´e, binbir zorluklarla Anadolu´ya geçerek kongreye katılarak milli mücadelenin bu önemli kararlarına imza atan kongre delegelerine ve 108 gün Milli Mücadelenin merkezi olan Sivas´ın güzide halkına şükranlarımızı sunarız.
 Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP´DE YENİ ATAMA SKANDALI
CHP´DE YENİ ATAMA SKANDALI
CHPli Belediyelerin yaptığı skandal atamalar ve işe alımlara Kadıköy´de bir yenisi daha eklendi. CHP´li Gürsel Tekin´in akrabası olduğu bilinen Milletvekilinin eşi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü yaptığı belirlendi. Yaşanan gelişmeler ve Tekin´in özellikle Kadıköy üzerindeki tahakkümünden Kılıçdaroğlu´da rahatsız
Hakim Ve Savcılar Kurulu Yeni Atama Listesi Yayınlandı
Hakim Ve Savcılar Kurulu Yeni Atama Listesi Yayınlandı
Adli yargı hakim ve cumhuriyet savcı adayları adayları arasından bin 958 kişinin görev yeri değişirken, idari yargı hakim adayı 126 kişinin de çeşitli yerlere ataması gerçekleştirildi. İşte isim isim görev yeri değişen ve atanan hakim ve savcılar...
Tropikal Fırtına Uyarısı
Tropikal Fırtına Uyarısı
İyon Denizi´nde oluşan tropikal fırtınanın akşam saatlerinde Yunanistan-Türkiye arasında Ege Denizi´ne doğru gelmesi beklenirken İstanbul Valiliği´nden de beklenen fırtınaya karşı uyarı açıklaması geldi.
Sertifikalarını Başkan´ın Elinden Aldılar
Sertifikalarını Başkan´ın Elinden Aldılar
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, belediye ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen girişimcilik eğitimine katılan 18 vatandaşa sertifikalarını dağıttı. Sertifika dağıtım töreninde konuşan Kılıç, “Şimdiden bol kazançlar diliyorum. Yolunuz açık olsun” dedi.
Maltepe´de Küba Kültür Şenliği
Maltepe´de Küba Kültür Şenliği
Maltepe´de düzenlenen ‘Küba Kültür Şenliği´ne katılan Maltepeliler, doyasıya eğlendi. Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, Türk halkı ile Küba halkı arasında ortak benzerlikler olduğunu ifade ederek, “Türk halkının Küba halkına karşı ayrı bir sempatisi var” dedi
Dönüşüme Oy Birliği
Dönüşüme Oy Birliği
Maltepe´nin tarihi mekânlarından biri olan Beşçeşmeler´de, Dönüşüm Projesi´ni bölge esnafının onayına sunan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç´a, bölge esnafı oy birliği ile destek verdi. Dönüşüm için yeni yılda çalışmaların başlaması hedefleniyor.
Yazla Gelen Kazalar
Yazla Gelen Kazalar
10 - 14 yaş arası çocuk ölümlerinin yüzde 50 sinin, 5 ‐9 yaş arası ölümlerinin yüzde 44 ünün kazalar sebebiyle gerçekleştiğini belirten Kadıköy Şifa Kadıköy Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Eker, yaz aylarında sıklıkla rastlanan kazalar için uyarıyor.
İDO Seferleri İptal Edildi
İDO Seferleri İptal Edildi
Olumsuz hava koşulları sebebi ile tüm iç hat seferleri ile bazı hızlı feribot ve dış hat seferleri iptal edildi
Çamlıca’da Geri Sayım Başladı
Çamlıca’da Geri Sayım Başladı
1 Temmuz Kadir Gecesi’ne yetiştirilmesi hedeflenen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak olan Çamlıca Camii’nde geri sayım başladı.
Üsküdar`da Engelsiz Yaşam Merkezi`nin Temeli Atıldı
Üsküdar`da Engelsiz Yaşam Merkezi`nin Temeli Atıldı
Engelli ve yaşlılar için sosyal bir yaşam merkezi olarak kullanılacak Bulgurlu Engelsiz Yaşam Merkezi`nin temeli düzenlenen törenle atıldı.
Maltepe Kurban Bayramı’na Hazır
Maltepe Kurban Bayramı’na Hazır
Maltepe Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde, 10 kurban satış ve 27 kurban kesim alanındaki çalışmalarını tamamladı. Belediye ekipleri, alanların temizliğinden, kaçan kurbanların yakalanmasına kadar bir dizi çalışmayla vatandaşların hizmetinde olacak.
BOŞ ARSALAR KIR ÇİÇEKLERİYLE DONANDI
BOŞ ARSALAR KIR ÇİÇEKLERİYLE DONANDI
Üsküdar’daki sahiplerinin ve sorumluların ilgilenmediği boş arsalar, belediyenin çalışmalarıyla birer çiçek bahçesine dönüştü.
Hemşireler Maltepe’de Buluşuyor
Hemşireler Maltepe’de Buluşuyor
Maltepe Belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle, Hemşirelik Haftası kapsamında, “Sağlığın Geliştirilmesi ve Halk Sağlığı Hemşireliği” konulu bir panel gerçekleştirilecek.
 9. ÖZEL SPORCULAR ATLETİZM YARIŞMALARI BAŞLIYOR
9. ÖZEL SPORCULAR ATLETİZM YARIŞMALARI BAŞLIYOR
Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen 9’uncu Özel sporcular Atletizm Yarışmaları’nda yer alacak 1652 engelli sporcuya malzeme dağıtımı yapıldı.
Türklere Özel Vize
Türklere Özel Vize
Aralarında İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek ve Gümülcine milletvekili Ayhan Karayusuf`un da bulunduğu vekiller, Dışişleri Bakanı, Maliye Bakanı, Turizm Bakanı ve İçişleri Bakanı tarafından yanıtlanması talebiyle parlamentoya önerge sund
Hangi Parti Kaçıncı Sırada?
Hangi Parti Kaçıncı Sırada?
Siyasi partilerin, 7 Haziran`da yapılacak milletvekili genel seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi. MHP 18, HDP 19, CHP 22, AK Parti 23. sırada yer aldı. Böylece Meclis`te grubu bulunan partiler oy pusulasında peş peşe sıralanmış oldu.
Fidan Tekrar MİT`in Başına Geçti
Fidan Tekrar MİT`in Başına Geçti
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı`nda 2`nci kez gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Arınç, milletvekilliği aday adaylığını geri çeken Hakan Fidan`ın tekrar MİT`te görevlendirildiğini duyurdu.
Küçükçekmeceli Öğrenciler Avrupa Yolunda
Küçükçekmeceli Öğrenciler Avrupa Yolunda
Geleceğin mimarları olan gençlere verdiği destekle dikkat çeken Küçükçekmece Belediyesi, bu yöndeki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.
GÖKNUR YUNANİSTAN MÜZİK LİSTELERİNDE
GÖKNUR YUNANİSTAN MÜZİK LİSTELERİNDE
DOLAR
5.8915
EURO
6.5012
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3