11 adımda saç ve saç dökülmesi şehir efsaneleri
Her sağlık sorununda olduğu gibi saç dökülmesinin de nedenleri hakkında birçok spekülasyon var ve biz bunlara şehir efsaneleri de diyoruz.
Tarih: 7.11.2021 13:10:06
Saç Ekimi Uzm.ADEM DEMİRAL

Özellikle saç ekimi konusu başta olmak üzere birçok insanın bu gerçekleri ve efsaneleri birbirinden ayıramadığını da gözlemliyoruz. Bu sanki, saç ürünlerini satmak için bazı efsaneleri canlı tutmaya çalışan bar takım şirket ve kişilerin çabasından kaynaklanıyor. O halde şehir efsanesi saç sorunlarını gözden geçirelim.

 

1-    Saç dökülmesi, kellik sorunu babanızdan mirastır

Sadece baba değil her iki ebeveynin de genleri bir faktördür. Bu alandaki araştırmacılar, saç dökülmesinin her iki ebeveynden miras alınan çoklu genlerden kaynaklanabileceğine dikkat çeker.Hatta her iki taraftan gelen 3-5 kuşaktan gen aktarımları ile sizlere ulaşır.  Bu yüzden ailenizdeki herhangi bir kişiyi suçlamayın.

2-    Kalıtsal saç dökülmesi sadece erkekleri etkiler

Kadınlar da kalıtsal saç dökülmesinden muzdarip olabilir. Genellikle erkeklerde olduğu gibi aynı incelme sürecinden geçer. Bununla birlikte, incelme genellikle kadınlarda saç çizgisinin hemen arkasından uçlara veya başın tamamında meydana gelir. Aynı zamanda, erkekler genellikle tipik " erkek tipi kellik " yaşarlar yani taç bölgesinde ve saç çizgisinde. Kadınlar ise genellikle ön saç çizgisinde çok az veya hiç saç dökülmesi yaşamaz.

3-    Saç dökülmesi sadece belirli bir yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülür.

Gençler, yetişkinler ve hatta çocuklar, çeşitli faktörlerden dolayı saç dökülmesi yaşayabilir. Saçlı deride alopesi areata dediğimiz saçkıran veya saç gövdesinde travma veya saç çekme rahatsızlığı-trikotillomani çocuklar da dahi görülebilir. Son zamanlarda da özellikle hareketsiz yaşam tarzı ile saç dökülmeleri 16 li yaşlara kadar indiği görülmekte.

4-    Kadınlardan daha fazla erkeklerin saçı dökülür

Aslında saç dökülmesi erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da var. Her iki cinste saç dökülmelerinin nedenleri farklı. Kadınlarda saçı döken faktör bulunup yerine konulduğunda saçları tekrar toparlayabiliyor.  Saç kayıplarında  kadınların kamuflaj yapabiliyor olması, tek bir bölgeden değil, genel olarak saç yoğunluğunun azalmasından dolayı, tam kellik yaşamıyorlar. Bu da erkeklerin daha fazla saçı dökülüyormuş algısını yaratıyor.

5-    Kadınlarda saç dökülmesi düzensiz adet kanamasına ve anormal kanamaya neden olur

Saç dökülmesi adet kramplarına neden olmaz, hamileliği veya endokrin fonksiyonunu etkilemez. Tam tersidir bir dengesizlik durumu saç dökülmesiyle sonuçlanır. Anormal kanama ve saç dökülmesi tespit edilirse, diyet, vitamin ve mineral eksikliği veya hormonal dengesizlik gibi başka bir nedenden kaynaklanıyordur. Kan testleri yapılmalıdır.

6-    Saç dökülmesini durdurmak veya yeni saçlar çıkartmak için harikalar yaratan birçok ilaç var.

Saç dökülmesine destek ürünler arayan kişiler, saçlarını korumak ve potansiyel olarak eski haline getirmek için FDA onaylı tıbbi tedavileri değerlendirebilir. Ancak kullanılan  her ürün, her bir birey için ne kadar iyi ve işe yarayıp yaramadığına bağlıdır. Saça PRP, mezoterapi gibi bir saç tedavisi uygulandığında, saçın yeniden çıkma sürecini zenginleştirmek için ek ilaçlar reçete edebilir ama mutlaka bir doktor kontrolünde alınmalıdır.

7-    Diyet saç dökülmesini etkilemez.

Vitamin ve minerallerin yoksun olduğu uzun süreli bir diyet saç dökülmesine neden olabilir. “Aşırı diyetin” geçici saç dökülmesine neden olabileceğini gösteren çok fazla araştırma var.

8-    Saçınızı çok sık yıkamak saç dökülmesine ve incelmesine neden olabilir.

Hafif, günlük yıkamaya uygun içerikli bir şampuan kullanırsanız sorun olmaz. Ama gün aşırı yıkamayı daha çok tercih ederiz. Saçın belli bir süre kendi yağı ile kalması gerekir.

9-    Steroid saçın daha hızlı uzamasını sağlar ve daha fazla saç çıkartır

Araştırmalar, anabolik steroidlerin erkek tipi kellik oranını artırdığını göstermiştir. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişiler için steroid almak saç dökülmesini 3 ila 6 ay gibi kısa bir sürede hızlandırabilir.

10- Saçımı kestiğimde daha hızlı uzar.

Saç kökleriniz saç kesiminden etkilenmez. Saç, hafif mevsimsel değişikliklerle birlikte yaklaşık ayda 1 cm kadar sabit bir oranda uzar. Saçların uclarından aldırmak saçı uyarır.

11- Artan testosteron seviyeleri kel yapar

Artan testosteron seviyeleri saç dökülmesine neden olmaz. Erkek tipi kellik, saç köklerinin DHT hormonuna, dihidrotestosterona ne kadar hassas olduğuna bağlıdır.

Anahtar Kelimeler: adımda, dökülmesi, şehir, efsaneleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SAÇ EKİMİ GEÇİCİ BİR TEDAVİ MİDİR? (16 Mart 2022 - Çarşamba)
Saç Ekimi Hangi Mevsimde Yapılmalı? (04 Şubat 2022 - Cuma)
NEDEN SAÇ EKİMİ, NEDEN ESTETİK? (11 Ekim 2021 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
15.5639
EURO
16.2166
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar