ÇENE AĞRISI VE TEDAVİSİ
Çenenizi hareket ettirince ağrı hissedip ses duyuyorsanız, ağız açmada zorluk, diş sıkma veya diş gıcırdatma varsa çene eklem probleminin habercisi olabilir.
Tarih: 5.7.2019 01:15:19
Uzm.Dr. Ömer PİRİNÇ

Çok fazla ertelemeden çene cerrahisi uzmanına çene eklemi muayenesi olmanızın vakti gelmiş demektir. Çünkü ertelenen her şey büyüdüğü gibi çene eklemi problemi de ertelenirse büyüyecektir. Bu durum beraberinde tedavi süresini  uzatacaktır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi çene ekleminde de erken teşhis çok önemlidir. Çene eklemindeki rahatsızlıklar ihmal edilirse ağız açamamaya kadar varan birçok probleme neden olabiliyor.

Hareket kabiliyeti oldukça fazla ve vücudun en çok çalışan eklemi olan çene eklemi  çiğneme, konuşma,  gibi fonksiyonları yerine getirmemiz için  sürekli çalışır hatta bazı insanlarda uyurken dahi hareket halindedir.  Böyle fonksiyonlar gören çene eklemimizde  bazen problemler meydana gelebiliyor.

YANLIŞLIKLA KBB ‘YE BAŞVURAN HASTALAR VAR

Çene eklemi problemi yaşayan bazı hastalarımız tedavi için KBB uzmanları, göz doktorları hatta nöroloji uzmanlarının kapısını çalabiliyor. Halbuki  çene eklem rahatsızlığı konusu, çene cerrahisi bölümünün uzmanlık alanıdır ve  uyguladığımız  tedavi yöntemleriyle bu problem çözülebilir.

                Çene eklemi rahatsızlığının belirtileri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermek isterim. Belirtilerine baktığımızda  ağzımızı açıp kapatırken kulak önü bölgesinden ses  gelmesi, çene yüz bölgesi veya kulakta ağrı, baş ağrısı, ağız açmada kısıtlılık veya  zorluk şeklinde  kendini gösterebilir.  Halk arasında çok sık görülen çene eklem rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirde  hastaların psikososyal durumunu  olumsuz yönde  etki altına alabilecek noktalara dahi ulaşabiliyor.

ÇENE EKLEMİNİ BOZAN SEBEPLER?

Bazen klinik belirti vermeden yıllarca devam eden, bazen de insanları adeta topluma içerisine çıkmaktan uzaklaştırabilen  çene eklemi rahatsızlığının nedenlerini kısaca şöyle anlatabilirim: Farkında olmadan dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor,  tek taraflı çiğneme yapıyor  veya  çene yüz bölgesine alınmış  bir travma hikayesi olabilir.

ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Teşhisin ilk aşamasını tüm hastalıkların teşhisinde  olduğu gibi detaylı anamnez alınması yani  hastalık geçmişinin öyküsünün değerlendirilmesi oluşturuyor.  Sonrasında çene eklemi rahatsızlığının nedenlerinin anlaşılmasına yardım eden detaylı klinik ve radyolojik  muayenesi yapmamız gerekir.  İlk başta tüm ağızla beraber  diş ve dişetlerinin muayenesi  yapılır. Çene-yüz ve boyun kasları palpasyonla muayene edilerek  eklem sesi steteskop yardımıyla dinlenir. Ağız açıklığı miktarı ve ağız açmada kayma olup olmadığına detaylı olarak bakılır. Yine diş sıkma veya diş gıcırdatmaya bağlı dişlerde oluşan aşınmalar kontrol edilerek muayenemiz  tamamlanır. Radyolojik muayenede ise panaoramik röntgen veya dental tomografiden yararlanılabilir. İleri eklem içi problemlerinde manyetik rezonans görüntüleme (MRI) tetkiki istenebilir.

DİŞ SIKMA VEYA DİŞ GICIRDATMAYA DİKKAT

Geceleri uyurken istem dışı yapılan diş gıcırdatmaya bruksizm denir. Dişler bir şeyi öğütüyormuş gibi sıkılır ve birbirine sürtülür. Bu  çene eklemi,  çiğneme  kasları ve dişlerimize  aşırı yük bindirerek  zarar veren  bir durumdur. Hatta aşırı bruksizm olan hastaların dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde  aşınmalar bile meydana gelebilir. Bu durum ilerlerse ağzını tam açamamaya veya çok kısıtlı açmaya kadar varabiliyor. Altta yatan sebeplerin başında  asrımızın da hastalığı olan stress gelmektedir.  Bu zararları minimalize etmek için ilk başta hastamızın farkındalığını artırıp bilinçli olduğu zamanlarda diş sıkmamaya dikkat etmesi gerekir. Bu durumu  hatırlatacak kısa notları  işyerine, evine asması kendisine yardımcı olabilir. Bruksizm  tedavisinde kullandığımız yöntemlerinden biri olan  kişiye özel hazırladığımız gece plakları (splint tedavisi)  çene eklemindeki aşırı yükü azaltır ve  çene kaslarının gevşemesine katkıda bulunur.

TEDAVİDE BİRDEN FAZLA YÖNTEM UYGULANMASI GEREKEBİLİR

Çene eklem problemlerinin tedavisinde  tek bir  yöntem yoktur. Bazen birden fazla tedavi yöntemini birlikte uygulamak gerekebilir. Tedavide  klasik ilaç tedavisinden  fizik tedaviye,  gece plağı (splint tedavisi) kullanımından manipülasyona  ve çene eklem yıkamasından  (artrosentez) ileri cerrahi işlemlere kadar birçok tedavi  skalamız vardır. Tedaviye ilk olarak bilgilendirici ve varsa normalden sapan  alışkanlıkları giderici eğitimlerle başlıyoruz. Sonrasında çene eklemini problemine neden olan sorunları bulup ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Hastamızın  psikolojik durumunu  bu süreçte çok önemli olduğu için gerekirse psikoterapi gibi profesyonel destekler alması gerekebilir. Daha geç kalınmış vakalarda  ise çene eklemi içerisine yönelik açık cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Düzenli bir şekilde tedavisini takip eden  hastalarım  2-3 ay hatta daha kısa sürede  tedavisi  tamamen bitip sağlığına kavuşabiliyor. Bizde bu sonuçlarla hastalarımızın yüzündeki gülümsemeyi  görünce fazlasıyla mutlu oluyoruz.

Daha detaylı bilgiyi  www.ceneeklemitedavisi.com web sitemde bulabilirsiniz. Hepinize sağlıklı ve mutlu gülüşler diliyorum…

Klinik adres: İçerenköy mah. Üsküdar içerenköy yolu cad.

No:3 Çamlık apt. D:5 Ataşehir/İSTANBUL

Tlf: 0533 618 74 52      0216 577 60 08

e-mail: drpirinc@gmail.com         web: www.ceneeklemitedavisi.com

 

Anahtar Kelimeler: ÇENE, AĞRISI, TEDAVİSİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
DOLAR
5.7470
EURO
6.3352
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2