PROF.DR. GAZİ YAŞARGİL
Dünya beyin cerrahisi sınıflandırıldığında, Gazi Yaşargil´den önce ve Yaşargil´den sonra diye nitelendiriliyor
Tarih: 26.7.2019 13:28:32
ZEKİ BARUT

Çünkü yazılı eserleri bunun ispatıdır. Uyguladığı teknik bütün dünyada kabul görmüştür.  Amerika´da yapılan Dünya Beyin Cerrahi kongresinde Profesörlük ödülü almış ve bu ödül dünyada sadece 12 kişiye verilmiştir.  1986 yılında ise Dünyanın en iyi ve başarılı tıp bilim adamı unvanı  ve ödülü verilmiştir.

 

Bugün kadar çok sayıda Türk Beyin Cerrahi yetiştirmiştir. Uzun süre İsviçre´de kalan Prof. Dr. Gazi Yaşargil, orada emekli olmuş fakat araştırmalarına emekli olduktan sonra da Amerika´da devem etmiştir. Little Rovck´da  özel bir statü ile çalışmıştır. Bugün artık uluslararası platformlarda sadece Gazi Yaşargil değil, tüm Türk beyin cerrahlarında tezleri ve yayınları izleniyor.

 

Yaşargil, Zürih Üniversitesi Nöroşirurji Kliniği Şefliği döneminde bir çok başarılı çalışmalara imza atmıştır. Prof. Dr. Gazi Yaşargil, uluslararası bütün toplantılarda şeref üyesi olmuş ve davet edilmiştir. En son yayınladığı kitabı ise Dünya´ya “Beyin İncili” diye tanıtılmıştır.

Yaşargil  1925 yılında Diyarbakır´ın Lice kazasında doğdu. İlk , orta ve Liseyi Ankara´da okudu. Daha sonra BASEL tıp fakültesine kaydını yaptırarak ,buradan mezun oldu. Bir süre Bern Üniversitesi´nin psikiyatri bölümünde görev aldıktan sonra nöroşirüji alanına yöneldi. Beyin anatomisi ve genel cerrahi alanında çalışmalar sürdüren Yaşargil, 1953 yılında Basel Üniversitesi´nin nöroşirüji bölümünde görev almaya başladı.

 

Mikrosinir cerrahisinin kurucusu olan Gazi Yaşargil "Beyin ve Sinir Cerrahı", "Profesör Doktor", "Yüzyılın Beyin Cerrahı" ünvanlarına sahiptir. Yaşargil epilepsi ve beyin tümörünü kendi bulduğu yöntemlerle tedavi etmiş. 1953´ten emekli olduğu 1999 tarihine dek Zürih Üniversitesi ve Zürih Üniversite Hastanesindeki Sinir cerrahisi Departmanında ilk hekim, başhekim, sonrasında profesör ve başkan olmuştur. 1999´da Geleneksel Sinir Cerrahları Kongresinde "Yüzyılın Sinir Cerrahı" (1950-1999) seçilmiştir.

 

Yaşargil Tıp alanının yanında, özellikle doğu felsefesine, doğu kültür, inanç ve uygarlıklar düzenine önem veren , düşünen bir bilim adamıdır. Beyine zarar vermeden , çok zararlı urları geliştirdiği özel teknik ve araçlarla çıkarmayı başaran ilk Türk Beyin cerrahıdır.

Anahtar Kelimeler: PROF, GAZİ, YAŞARGİL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
, (15 Temmuz 2019 - Pazartesi)
Sayfa:
DOLAR
16.7155
EURO
17.4703
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar